הרהור 18- סקס, כסף והורות

ינואר 2012

כמו תמיד במהלך הכתיבה גם הפעם שיתפתי קרובים אלי, על כך שאני כותבת הרהור הורות, העוסק בקשר בין סקס, כסף והורות. הפעם התגובות היו שונות מהרגיל, היו שחייכו ושתקו, אחרים הרימו גבה ושאלו: "לא מבין מה באמת הקשר?" והיו שמחו ואמרו: "נהפוך הוא, ברור שאין קשר!"

על מה אנחנו מדברים ועל מה לא

מטבע עבודתי יוצא לי לפגוש לא אחת הורים דאוגים לבני עשרה, הטרודים מבעיות הצצות תכופות עם ילדיהם המתבגרים. הם מספרים על מצבי רוח, דלתות סגורות ונטרקות, ויכוחים על לימודים, ריבים על המחשב, שעת חזרה, עזרה בבית ועוד. לרוב בכל הנושאים האלה ההורים מעידים שהם מדברים עם הילדים, בחלק מהפעמים צועקים, נוקטים עמדה, קובעים גבולות, בקיצור נראה שמתקיים סוג של שיח גלוי במשפחה, שכל צד לרוב יודע מה דעתו ועמדתו של האחר, גם אם אין תמיד הסכמה בין הצדדים.

בכל משפחה ומשפחה מתקיימים סוג תקשורת, רמת מעורבות ודרכי שיח שונים. יש משפחות בהן ההורים מעורבים מאד (או שמא מתערבים) בחיי הילדים ומשתפים כעניין שבשגרה. יש משפחות שמדברים על דברים יומיומיים אך לא משתפים ברגשות, התלבטויות ויש משפחות שממעטים לשוחח וחיים זה לצד זה בלי הרבה דיבורים.

למרות השוני הגדול ברמת התקשורת בין המשפחות השונות עדיין ניתן למצוא דמיון בין משפחות רבות בהתייחסות לשני נושאים, שעליהם לא מתקיים דיבור ישיר: סקס וכסף.

סקס וכסף הם נושאים רבי עוצמה שמעסיקים ומשפיעים על החברה והתקשורת.  גם בתוך המשפחה שני הנושאים הללו מעסיקים הן את המתבגרים והן את ההורים והם יוצרים פעמים רבות עניין, סקרנות, לחצים ומתחים, שבהעדר תקשורת כל אלה מתקיימים מתחת לפני השטח.

היחס לסקס ולכסף

כיוון שהילדים ואנחנו חיים בעולם שסקס וכסף הם שני כוחות דומיננטיים, שהחשיפה אליהם באמצעות התקשורת היא רבה, ודווקא עליהם קשה לנו ההורים לשוחח עם ילדנו, נוצר בפועל דיסוננס. מצד אחד עיסוק מתוקשר ומהצד השני שתיקה רועמת. תחשבו על המסר שאני מעבירה לילדיי, בכך שיש לי מה להגיד על כל דבר ודווקא על סקס וכסף אני בוחרת לא לנקוט עמדה לידם.

בעיה נוספת שמתעוררת מהשתיקה שלנו היא, שהיום כבר כולנו יודעים שבעידן האינטרנט אין סודות, המידע נגיש לכל מי שמחפש. בעבר (הלא רחוק) ילדים לא יכלו לדעת כמה עולה הדירה בה הם גרים, כמה עולה הרכב המשפחתי ומה רמת שכר של הוריהם, אלא אם אמרו להם. היום המידע חשוף וגלוי וכל ילד שרוצה לדעת כמה עולה הדירה יכול בקלות להגיע למידע ואותו הדבר לגבי סקס. התמימות שליוותה אותנו בגיל ההתבגרות כבר לא קיימת והנגישות הזו למידע מחייבת אותנו ההורים לשוחח עם הילדים גם על סקס וכסף! 

למה לדבר, אם זה מביך אותנו?

כיוון  שמדובר בשני נושאים דומיננטיים בחיים חשוב, שכהורים נסייע לילדים שלנו לפתח עמדות לגביהם. אתם כבר יודעים שאני חושבת שחלק מהתפקיד שלנו לחנך לערכים וגם בהתייחסות לכסף ולסקס יש לא מעט ערכים שנוגעים בהם.

אם אני רוצה שהילדים שלי ידעו להתנהל בתבונה עם כסף, אני צריכה לבדוק האם חשוב לי להעביר להם את המסר שלחסוך זה חשוב או אולי דווקא מסר שלא מקדש את הכסף כערך  אלא כאמצעי לביטחון או נוחות. ולגבי סקס גם שם אני מניחה שיש לכל אחד מאתנו עמדות וערכים שקשורים: מתי לעשות סקס? עם מי? סקס בטוח? הקשר בין אהבה לסקס ועוד.

אני מניחה שעולות לכם בראש הרבה מחשבות, שאלות, התלבטויות, עמדות וערכים הקשורים לסקס וכסף, שראוי להקדיש להם זמן ולדבר עליהם במשפחה, בדיוק כמו שמשוחחים על זמן המחשב והכנת שיעורי הבית.

בהצלחה, קרני

הוסף תגובה