קרני כהן מנוח, מלווה ומדריכת הורים, מוסמכת בית הספר לחינוך באוניברסיטת בר אילן והשתלמויות במכון אדלר, בוגרת תוכנית אימון הורים בסמינר הקיבוצים, ומפתחת תוכנית "מסע משפחתי" החדשנית. שואפת לשינוי ערכי אמיתי, ומאמינה שהכול מתחיל במשפחה.

מסע משפחתי – הדבר הבא בתחום הדרכת הורים מקצועית

מי אני

נעים מאוד, שמי קרני כהן-מנוח, ובמהלך חיי הספקתי לצבור – בנוסף לשמות משפחה - ניסיון עשיר בתחום ליווי והדרכת הורים, במגוון מסגרות אישיות וקבוצתיות.

אם הגעתם עד כאן, מרבית הסיכויים שאתם מעוניינים בחוויה מסוג אחר, שתרענן אתכם כהורים ותִפתח את הדלתות לתקשורת בונה, ערכית ומשתפת עם ילדיכם. תרשו לי לברך אתכם, זוהי נקודת פתיחה מצוינת.

כאימא לשתי בנות (14 ו-15), ברור לי הצורך לבחור בקפידה אנשי מקצוע המלווים תהליכים משפחתיים. בפן האישי, חשוב שאיש המקצוע יהיה אדם מכבד, אחראי, אמפתי, קשוב ורגיש, ובפן המקצועי – שיהא בעל ניסיון וידע מגוון ומעודכן, שנמצא תמיד עם היד על הדופק.

על מנת שתוכלו להתרשם ולקבל תמונה ברורה יותר, אספר מעט על עצמי.

הלכה ומעשה

ניסיוני בעשור האחרון בליווי והדרכת הורים, אישית וקבוצתית, יחד עם חוויה משפחתית וצורך אישי, הובילו אותי לפתח את תוכנית מסע משפחתי: תוכנית עֶרכּית חדשנית וייחודית, שזכתה למשובים חיוביים באקדמיה ואצל משפחות שלקחו ולוקחות בה חלק.  

הכשרתי המקצועית והאקדמית בתחום כוללת הסמכה בהנחיית קבוצות הורים בבית הספר לחינוך באוניברסיטת בר אילן ובהמשך במכון אדלר, וכן הסמכה באימון הורים בסמינר הקיבוצים.

בנוסף, אני מאמנת אישית ואחראית (בהתנדבות) על מערך האימון בעמותת "קו הזינוק", עמותה שמובילה בני נוער למנהיגות ויזמות חברתית.

מה"סיבוב" האקדמי הקודם שלי הולכים איתי גם תארים במשפטים, במדעי המדינה וביחסים בינלאומיים.

הסיפור האישי שלי

עוד בצבא ובמקביל ללימודיי האקדמיים הדרכתי והנחיתי קבוצות נוער. בסיום התואר השתלבתי בתחום המשפטי-עסקי ואפילו התחתנתי. לאחר לידות בנותיי נוכחתי, עם הזמן, שהפכתי להיות מודל עבורן. המוטיבציה האישית שלי להתפתח לאדם ולהורה טוב יותר הלכה והתעצמה, וכנגד כל הסיכויים מצאתי את עצמי "יוצאת מהארון": מהתחום העסקי-רציונאלי, שלכאורה יועד עבורי, נמשכתי אל המקום שבו יכולתי לבטא, בין היתר, את האינטליגנציה הרגשית שלי. המטרה הייתה לרתום את תהליך השינוי הפרטי שלי ואת כישוריי השונים לטובת ליווי יחידים והנחיית קבוצות בתהליכים של שינוי.  

השתלמתי בהנחיית קבוצות הורים ובמקביל התנדבתי לעבודה עם הורים לתלמידי בבית ספר בדרום ת"א. מאז סיום הלימודים הקמתי והדרכתי קבוצות הורים רבות.

במהלך השנים אני מקפידה להמשיך, ללמוד ולהשתלם בתחום ולהישאר מעודכנת במגמות המתפתחות בארץ ובעולם. בעקבות פניות רבות של הורים שהשתתפו בקבוצות בהנחייתי, פניתי ללמוד אימון הורים ובדיעבד גיליתי ששיטת ההדרכה שלי כבר משלבת בתוכה רבים מיסודות ויתרונות האימון. 

לקראת "שנת המצווה" של בתי הבכורה, רצינו אני ובעלי (שיחיה) לחגוג לה בדרך שונה, חווייתית וערכית. לא רצינו להסתפק במסיבה במועדון או בטיול לחו"ל, וחשבנו על אטרקציה לבת מצווה, משהו שיוציא את כולנו מהשגרה ויעניק לנו הנאה משותפת. חיפשנו חוויה שתזכיר לנו מדוע הקמנו משפחה מלכתחילה, ויותר מזה - חיפשנו דרך לשיפור השיתוף והתקשורת המשפחתית, תוך העמקת הערכים החשובים לנו אצל כל בני המשפחה.

כך נולדה תוכנית למסע משפחתי: מגוון משתנה של משימות משפחתיות ערכיות, מלמדות וחווייתיות, במסגרת תוכנית שבה אני מלווה את המשפחה  לאורך התהליך כולו, משלב הרעיון ועד הביצוע. הליווי נתמך בידע המקצועי שלי בתחום, ולתוכו אני יוצקת יצירתיות ויכולות הפקה, שתוצרתן משימות מקוריות ומהנות, מוקפדות עד לפרט האחרון.

בינינו, לו הייתה גלולה שמעלימה את הקשיים, אי ההבנות והמחסומים ביחסים שלנו עם הילדים ועוזרת לנו להקנות להם את הערכים החשובים בעינינו - סביר להניח שזו הייתה אוזלת בן לילה מהמדפים. מכיוון שהגלולה הדמיונית של "זבנג וגמרנו" אינה בנמצא, אשמח להציע לכם את מה שכן עובד, מניסיוני האישי.

אני מאמינה גדולה בתהליכים של שינוי, בתקשורת, בכוחה של המשפחה, ובעיקר – אני מאמינה בלב שלם ביכולת הבחירה שלנו לעשות את כל אלו בחוכמה.

אשמח ללוות אתכם במסע המשפחתי שלכם.

דרך צלחה,
קרני כהן-מנוח